Meniu
Cos de cumparaturi

Folosim cookies-uri pentru a va oferi cea mai buna experienta pe site-ul nostru. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu folosirea lor

PARACETAMOL 250 mg SUPOZITOARE

PARACETAMOL 250 mg SUPOZITOARE
Fara Stoc
PARACETAMOL 250 mg SUPOZITOARE
Transport gratuit comandă minimă 250 lei
Gama variată de produse.
Livrare 24-48h.
6,50 RON
  • Disponibilitate: Fara Stoc
  • Cod Produs 5944736003797

Acest produs este disponibil doar in farmacie.

 Paracetamol supozitoare 250 mg
 

Paracetamolul face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de analgezice-antipiretice. Paracetamolul este folosit pentru a reduce durerile de intensitate uşoară sau moderată şi febra.

Compozitie:

Substanţa activă este paracetamol 250 mg.
Celelalte componente sunt: grăsime solidă.

Actiune terapeutica:

Substanta cu actiune analgezica asemanatoare cu a fenacetinei si cu efect antipiretic apropiat de al salicilatilor, paracetamolul actioneaza asupra centrilor termoreglatori din sistemul nervos central, determinand o pierdere mai accentuata de caldura prin vasodilatatie cutanata. Efectul analgezic are, de asemenea, un mecanism central, fiind influentate durerile de intensitate medie. Nu are actiune antiinflamatoare si nu este antiagregant plachetar.

Indicatii terapeutice:

Tratamentul simptomatic al afectiunilor febrile si/sau dureroase.

Contraindicatii:

Hipersensibilitate la paracetamol sau la fenacetina.
Insuficienta hepatica sau renala grava.

Mod de administrare:

Supozitoarele cu paracetamol se administrează intrarectal.
Doza recomandată este diferenţiată în funcţie de vârstă:
- copii cu vârsta cuprinsă între 1 şi 3 ani: până la maxim 3 supozitoare a câte 250 mg paracetamol de 3 ori pe zi; intervalulîntre administrări este de 4-8 ore;
- copii cu vârsta cuprinsa între 3 şi 6 ani: până la maxim 4 supozitoare a câte 250 mg paracetamol de 3 ori pe zi; intervalul între administrări este de 4-8 ore;
- copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani: 1-2 supozitoare a câte 250 mg paracetamol de 3-4 ori pe zi; intervalul între administrări este de 4-8 ore;
Dozele maxime recomandate nu trebuie să depăşească 80 mg paracetamol/kg şi zi (maxim 3 g paracetamol pe zi la copii cu greutatea sub 37 kg).
Dacă sub tratament cu paracetamol, durerea nu se reduce în 5 zile, febra nu se remite sau reapare în decurs de 3 zile, sau faringita severă persistă şi nu se ameliorează în cel mult 2 zile (fiind însoţită sau urmată de febră, cefalee, erupţii cutanate, greaţă şi vărsături), cereţi sfatul medicului.

Prezentare:

Cutie cu 2 blistere a cate 3 supozitoare.

Spune-ti opinia

Nota: Codul HTML este citit ca si text!
Rau Bun

COST TRANSPORT

Colaboram cu echipa FanCurier pentru livrari in tara si in Bucuresti.

Livrarea se incadreaza in 24h-48h.
Pentru comenzi de minimum 250 ron transportul este GRATUIT (in limita a 5kg)
Pentru Bucuresti transportul costa 15 lei/1 kg (fiecare kg suplimentar se taxeaza cu 0.8 lei).
In tara transportul costa 15 lei/1kg ( fiecare kg si km suplimentar se taxeaza cu 0.8 lei)

Plata se va face Ramburs.